hero background
26 lutego, 2025

Digitalizacja dokumentów – wymóg czy wybór?

VAT
CIT
Inne
Wszystkie

Digitalizacja dokumentów w firmie to oprócz szeregu korzyści dla użytkowników/pracowników/pracodawcy jest przede wszystkim coraz częściej pojawiającą się koniecznością w celu usprawnienia cyklicznych działań w firmie oraz zapewnienia bezpieczeństwa dokumentacji pracowniczej.

Nowelizacja Kodeksu Pracy, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r. umożliwiła przechowywanie dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej. Od tamtego momentu było kilka nowelizacji, w chwili obecnej, na kanwie art. 94 pkt 9a Kodeksu Pracy,  firma ma swobodę wyboru w zakresie prowadzenia dokumentacji pracowniczej.

Sam proces przenoszenia dokumentacji polega, między innymi, na następujących krokach.

  • Sporządzeniu odwzorowania cyfrowego dokumentów papierowych, co sprowadza się do wprowadzenia do e-teczek zeskanowanych dokumentów, podzielonych na odpowiednie części (ABCDE) wraz z metryką dokumentu,
  • Opatrzeniu skanów podpisem kwalifikowanym elektronicznym pracodawcy, kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną pracodawcy lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym upoważnionej osoby, który potwierdzi zgodność odwzorowania cyfrowego z dokumentem papierowym,
  • Wprowadzeniu danych do kartoteki pracownika na podstawie skanów dokumentów,
  • Opcjonalnie udostępnieniu pracownikowi w Pulpicie Pracownika e-teczki z dokumentacją.

System Enova365, którym się posługujemy, poza możliwością dodawania i przechowywania akt osobowych daje możliwość ewidencjonowania pozostałej dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy w zakładce Elektroniczna dokumentacja pracownicza/Pozostała dokumentacja.

Do tego katalogu można dodawać inne dokumenty, które mogą wystąpić w obsłudze kadrowej pracowników. Poprzez podział na podkategorie można uporządkować dokumentację związaną z:

  • urlopem wypoczynkowym,
  • PPK,
  • ewidencją czasu pracy,
  • odzieżą roboczą,
  • wynagrodzeniami i innymi świadczeniami.

E-teczki enova365 spełniają także inne wymogi, określone w rozporządzeniu, dotyczące przechowywania dokumentacji pracowniczej, a nie wymienione powyżej, w tym:

  • przeglądanie i skuteczne wyszukiwanie wybranych dokumentów przez upoważnione do tego osoby w zakresie wynikającym z upoważnienia,
  • zabezpieczenie treści dokumentacji przed uszkodzeniem i wprowadzaniem zmian, z wyjątkiem zmian wprowadzanych w ramach ustalonych i udokumentowanych procedur,
  • zapewnienie nadzoru oraz możliwość identyfikacji osób, mających dostęp do dokumentacji oraz rejestrowanie dokonywanych przez te osoby zmian w dokumentacji i metadanych,
  • wprowadzenie usystematyzowanego sposobu dokładania nowych dokumentów do akt, najlepiej poprzez zaczytywanie do aktówek szablonów wyeksportowanych z systemu kadrowo-płacowego po nadaniu im metadanych i opatrzeniu ich podpisem kwalifikowanym przez upoważnionych pracowników,
  • zapewnienie możliwości wydawania, w tym przez eksport w postaci elektronicznej, dokumentacji albo części dokumentacji oraz drukowania tej dokumentacji.

 

Sposoby wdrożenia digitalizacji w firmie:

Elektronizacja dokumentacji może być wdrożona na kilka sposobów, w zależności od specyfiki, wyboru i możliwości organizacji. Każda z tych metod jest dobra, choć ma swoje zalety i wady. Przede wszystkim musi być zgodna z przepisami oraz zapewnić bezpieczeństwo danych.

I.   Digitalizacje dokumentów/e-teczka -Opis procesu składającego się z 2 etapów:

Całościowy proces po stronie ISP-Audyt:

I etap

a) skanowanie każdego dokumentu znajdującego się w teczce osobowej

b) opatrzenie każdego dokumentu podpisem elektronicznym – upoważnienie pracownika do opatrzenia każdego dotychczasowego dokumentu podpisem elektronicznym. Tylko taka forma może się znajdować w e-teczce.

c) utworzenie e-teczki

d) weryfikacja dokumentacji  w poszczególnych zakładkach e-teczki

e) utworzenie bazy danych e-teczek

 II etap

a) bieżące prowadzenie e-teczek (aneksy, nowe umowy o pracę, orzeczenia lekarskie, zaświadczenie BHP i inne – każdy dokument opatrzony podpisem elektronicznym ze strony klienta)

b) zakładanie nowego rekordu e-teczki dla nowozatrudnionych

c) wprowadzenie do bazy danych e-teczek

II.   Pulpit Kierownika i Pracownika

a) pełne działanie pulpitów pracownika i kierownika – wsparcie pracowników w dostępie i nawigacji w pulpitach po stronie ISP-Audyt

b) wdrożenie procesu  sprawnie działających wniosków urlopowych, i innych nieobecności,  ich akceptacji  przez przełożonego (pulpit pracownika i kierownika –  możliwość akceptacji wniosków  telefonem).

 

Jakie korzyści niesie digitalizacja dokumentacji pracowniczej?

Przejście z papierowej wersji dokumentów pracowniczych na elektroniczne daje liczne korzyści:

  • szybki i bezpieczny dostęp do dokumentów oraz bezpieczeństwo danych, umożliwia przegląd dokumentacji z każdego miejsca i o każdej porze, bez konieczności przyjeżdżania do siedziby firmy, zabezpiecza przed zaginięciem bądź zniszczeniem,
  • ułatwia porządkowanie dokumentacji oraz oszczędza miejsce w biurowej przestrzeni,
  • oszczędność kosztów związanych z archiwizacją i powierzchnię na nią przeznaczoną,
  • łatwiejsze raportowanie oraz przygotowanie analiz dzięki połączeniu z systemem kadrowo-płacowym,
  • wizerunek firmy jako nowoczesnej organizacji.
background
napisz do nas

Zapytaj o ofertę usługi

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.


    footer img
    skontaktuj się z nami
    Rozwiążemy każdą wątpliwość
    Napisz bądź zadzwoń do nas

    Specjalizujemy się w badaniu sprawozdań finansowych, obsłudze finansowo-księgowej, obsłudze kadrowo-płacowej. Wykonujemy analizy na indywidualne potrzeby Klientów zapewniając współpracę z doradcami podatkowymi, radcami prawnymi dbając o najwyższą jakość usług.
    Skontaktuj się