hero background
usługi

Audyt wynagrodzeń dla spółek giełdowych

Od 2001 roku wspieramy polskie i międzynarodowe podmioty w zakresie audytów, doradztwa podatkowego oraz obsługi księgowej. Zapewniamy zgodność działań z przepisami prawa, a także realne wsparcie w przygotowaniu i ocenie dokumentacji wymaganej przepisami rynku kapitałowego.

Obowiązki spółek giełdowych – co wynika z przepisów?

Od 2021 roku, zgodnie z art. 90g Ustawy o ofercie publicznej, spółki publiczne zobowiązane są do corocznego przygotowywania sprawozdania o wynagrodzeniach członków zarządu i rady nadzorczej. Dokument ten podlega niezależnej ocenie biegłego rewidenta, który weryfikuje jego kompletność i zgodność z obowiązującymi regulacjami.

Biegły rewident będzie dokonywał oceny w zakresie kompleksowego przeglądu wynagrodzeń, w tym świadczeń otrzymanych lub należnych przez poszczególnych Członków Zarządu i Rady Nadzorczej zgodnie z polityką wynagrodzeń.

Sprawozdanie o wynagrodzeniach obejmuje wszystkie świadczenia – zarówno pieniężne, jak i niepieniężne – które zostały wypłacone lub są należne członkom zarządu i rady nadzorczej. Sprawozdanie powinno być zgodne z przyjętą polityką wynagrodzeń i odzwierciedlać powiązanie wynagrodzeń z wynikami spółki oraz przyjętymi kryteriami oceny.

Ocena biegłego rewidenta ma charakter formalny – jej celem jest potwierdzenie, że sprawozdanie zawiera wszystkie wymagane elementy. Warto jednak pamiętać, że za merytoryczną treść i zgodność danych odpowiada rada nadzorcza spółki. Pierwsze obowiązkowe sprawozdania obejmowały lata 2019–2020, a ocena była przeprowadzona w 2021 roku.

Co obejmuje audyt wynagrodzeń spółek giełdowych?

Zakres oceny obejmuje sprawdzenie:

  1. wysokości całkowitego wynagrodzenia;
  2. wyjaśnienie sposobu, w jaki całkowite wynagrodzenie jest zgodne z przyjętą polityką wynagrodzeń, w tym w jaki sposób przyczynia się do osiągnięcia długoterminowych wyników spółki;
  3. informacji na temat sposobu, w jaki zostały zastosowane kryteria dotyczące wyników;
  4. informacji o zmianie, w ujęciu rocznym, wynagrodzenia, wyników spółki oraz średniego wynagrodzenia pracowników tej spółki niebędących członkami zarządu ani rady nadzorczej, w okresie co najmniej pięciu ostatnich lat obrotowych, w ujęciu łącznym, w sposób umożliwiający porównanie;
  5. wysokość wynagrodzenia od podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351, 1495, 1571, 1655 i 1680);
  6. liczby przyznanych lub zaoferowanych instrumentów finansowych oraz głównych warunków wykonywania praw z tych instrumentów, w tym cenę i datę wykonania oraz ich zmiany;
  7. informacji na temat korzystania z możliwości żądania zwrotu zmiennych składników wynagrodzenia;
  8. informacji dotyczących odstępstw od procedury wdrażania polityki wynagrodzeń, w tym wyjaśnienie przesłanek i trybu, oraz wskazanie elementów, od których zastosowano odstępstwa;
  9. informacji dotyczącej lat obrotowych, za które rada nadzorcza nie była obowiązana do sporządzania sprawozdania o wynagrodzeniach;
  10. przestrzegania zapisów art. 9 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1, z późn. zm.);
  11. informacji o składnikach wynagrodzenia zawierających świadczenia pieniężne lub niepieniężne przyznane na rzecz najbliższych osób (małżonka, wstępnego, zstępnego, rodzeństwo, powinowatego w tej samej linii lub tym samym stopniu, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz jej małżonka, a także osobę pozostającą we wspólnym pożyciu);
  12. informacji o uchwale lub dyskusji walnego zgromadzenia opiniującej sprawozdania o wynagrodzeniach.

Co zyskuje spółka dzięki audytowi wynagrodzeń?

Przeprowadzenie audytu wynagrodzeń pozwala spółce giełdowej nie tylko spełnić wymagania ustawowe, ale również wzmocnić przejrzystość i wiarygodność wobec inwestorów oraz interesariuszy. Niezależna ocena dokumentacji daje zarządowi i radzie nadzorczej pewność, że przedstawione informacje są kompletne i zgodne z obowiązującymi przepisami. To także forma zabezpieczenia przed ewentualnymi sankcjami i nieścisłościami mogącymi wpłynąć na wizerunek spółki.

W sytuacji, gdy wynagrodzenia menedżerów stają się przedmiotem publicznej debaty i zainteresowania mediów, transparentność i zgodność z polityką wynagrodzeń stają się kluczowe dla utrzymania reputacji firmy.

Zaufali nam innowatorzy i liderzy swoich branż

Dlaczego Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy - Audyt?

Odpowiednio przeprowadzony audyt jest bardzo istotny. Firmy oceniane są przez pryzmat wyników, które osiągają. Podstawowym źródłem informacji dla otoczenia biznesowego jest sprawozdanie finansowe.

Tym samym weryfikacja wyników przez wiarygodnego audytora również pod względem jego czytelności i zrozumiałości jest bardzo istotna.

W ISP Modzelewski i Wspólnicy – Audyt rozumiemy to i wspieramy naszych Klientów w tym, żeby przygotowywane przez nich sprawozdania finansowe cechowała najwyższa jakość i rzetelność.

28 lat
działalności w Polsce
31
audytorów. Liczny i doświadczony Zespół doradców podatkowych, radców prawnych, księgowych.
20 miejsce
w Rankingu audytorów Rzeczpospolitej
background
napisz do nas

Zapytaj o ofertę usługi

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.


    footer img
    skontaktuj się z nami
    Rozwiążemy każdą wątpliwość
    Napisz bądź zadzwoń do nas

    Specjalizujemy się w badaniu sprawozdań finansowych, obsłudze finansowo-księgowej, obsłudze kadrowo-płacowej. Wykonujemy analizy na indywidualne potrzeby Klientów zapewniając współpracę z doradcami podatkowymi, radcami prawnymi dbając o najwyższą jakość usług.
    Skontaktuj się