Koszty bezpośrednio związane z przychodami poniesione po dniu złożeniu rocznego zeznania podatkowego albo po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego należy rozliczyć w kolejnym roku podatkowym, w którym zostały one poniesione i udokumentowane.
Zgodnie z art. 15 ust. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:
- sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
- złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego
– są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.
Z kolei w świetle art. 15 ust. 4c koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.
Dokonując wykładni powołanych wyżej regulacji, warto wskazać na stanowisko zaprezentowane przez Ministra Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 25 maja 2015 r. (DD10.8221.48.2015.MZO), zgodnie z którym: ?Z przepisu art. 15 ust. 4c updop nie wynika jednak, że bezpośrednie koszty uzyskania przychodów, należy wyłącznie ujmować w roku następującym bezpośrednio po roku podatkowym, w którym podatnik uzyskał przychód. Przy rozliczeniu kosztów bezpośrednich na zasadzie wyjątku, pozwalającego ująć te koszty w roku następnym w stosunku do tego, w którym nastąpił przychód, ustawodawca nie ograniczył bezpośrednio do roku, w którym powstał przychód. Przepis ten zawiera otwartą formułę rozliczenia kosztów bezpośrednich w czasie, to jest w tym roku podatkowym następnym, w którym został poniesiony i udokumentowany koszt bezpośredni. (?)Biorąc powyższe pod uwagę – w świetle przedstawionego stanu faktycznego, z którego wynika, że część faktur dotycząca kosztów bezpośrednio związanych z osiąganymi przez Spółkę przychodami roku 2009 i 2010 została przez nią otrzymana w 2011 r., po złożeniu rocznego zeznania podatkowego oraz po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez wspólników ? stwierdzić należy, że faktury te należy rozliczyć w kolejnym roku podatkowym, w którym został poniesiony i udokumentowany koszt bezpośredni tj. w 2011 r.?.
Podsumowując, Minister Finansów wskazał, że na podstawie art. 15 ust. 4c podatnik nie jest zobligowany do rozliczenia poniesionego kosztu w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku, w którym osiągnięto odpowiadający kosztowi przychód. Koszt o którym mowa w powołanym przepisie podatnik powinien rozliczyć w roku podatkowym,
w którym koszt ten został poniesiony i udokumentowany. Podobne stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 18 lutego 2016 r. (IBPB-1-1/4510-243/15/ESZ) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 23 maja 2013 r. (ITPB3/423-101/13/AW).
Mikołaj Stelmach
Młodszy konsultant podatkowy
mikolaj.stelmach@isp-modzelewski.pl
Źródło: http://www.isp-modzelewski.pl/component/content/article?id=929&start=13