Czy dostawa z montażem konstrukcji stalowych podlega odwrotnemu obciążeniu?

16 maja, 2017 8:59 am

Kategorie:

W przypadku dostawy konstrukcji stalowych wraz z montażem istnieje istotne ryzyko uznania, że podatnik dokonując dostawy i montażu wyrobów gotowych świadczy ? na gruncie podatku od towarów i usług ? usługi, w tym roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowych, które są opodatkowane na zasadzie odwrotnego obciążenia.

 
W praktyce ? w zakresie dostawy towarów z montażem – możliwe są trzy różne sytuacje, czyli uznanie transakcji za:

  • dostawę towaru wraz z jego montażem, opodatkowaną jako dostawa towarów stawką 23%,
  • dostawę towaru i świadczenie usługi, fakturowane jako dwie odrębne czynności – dostawa opodatkowana stawką 23% oraz usługa opodatkowana na zasadach odwrotnego obciążenia,
  • świadczenie usługi wraz z materiałami budowlanymi wykonawcy, opodatkowane w całości jako usługa na zasadach odwrotnego obciążenia.

 

 

W przypadku dostawy konstrukcji stalowych wraz z montażem istnieje istotne ryzyko uznania, że podatnik dokonując dostawy i montażu wyrobów gotowych świadczy ? na gruncie podatku od towarów i usług ? usługi, w tym roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowych, które są opodatkowane na zasadzie odwrotnego obciążenia. W tym przypadku argument za pomocniczym charakterem usług montażu, kompleksowym charakterem dostawy, może nie być wystarczający.

 
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60 wew. 129

 

Źródło: http://www.isp-modzelewski.pl/component/content/article?id=868&start=2