Podniesienie obciążeń podatkowych związanych z użytkowaniem firmowych samochodów osobowych od 1 stycznia 2019 r.

9 października, 2018 1:19 pm

Kategorie:

W drugiej połowie sierpnia Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian w ustawach o podatkach dochodowych (PIT i CIT), którego jednym z głównych celów będzie podniesienie obciążeń podatkowych dla użytkowników firmowych samochodów osobowych.

 

 
W odniesieniu do samochodów, które są użytkowane wyłącznie przez firmę koszt w wysokości 100% wydatków zostanie utrzymany nadal. W przypadku samochodów osobowych, które użytkowane są zarówno prywatnie jak i firmowo koszt ten będzie wynosić 75% wydatków eksploatacyjnych taki jak np. paliwo.

 

 
Projekt ustawy przewiduje poniesie limitu amortyzacji  w sytuacji  gdy dojdzie do nabycia pojazdów osobowych po kwocie nie wyższej niż 150 tys. zł (pojazdy spalinowe) oraz 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych, podwyższenie limitu obejmować ma również leasing operacyjny pojazdów osobowych ?jak dotąd nie objęty jakimkolwiek limitem.

 

 
Projekt  uwzględnia przepisy przejściowe ? umowy zawarte przed dniem 1 stycznia 2019 roku można będzie zaliczać nadal w koszty na podstawie dotychczas obowiązujących przepisach.

 

 
W dniu 2 października 2018 r. odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy.

 

 
Martyna Betiuk
Młodszy Konsultant Podatkowy
22 517 30 60 (wew. 109)
martyna.betiuk@isp-modzelewski.pl

 

Źródło: http://www.isp-modzelewski.pl/component/content/article?id=974&start=12