Preferencyjna stawka cit dla małych przedsiębiorców już w 2017 r.

8 marca, 2016 2:37 pm

Kategorie:

Korzystne zmiany dla małych podatników już w 2017 r.

Zgodnie z projektem ustawy Ministerstwa Finansów z dnia 22 lutego 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, już w przyszłym roku firmy, które dopiero rozpoczynają działalność i mali podatnicy będą mieli możliwość płacenia mniejszego podatku dochodowego ? 15 % zamiast obecnych 19%. Nowelizacja wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
Jak wynika z uzasadnienia projektu, zmiany mają dotyczyć podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży brutto nie przekracza 1,2 mln euro, co przyczynić się ma do korzystnej zmiany obciążeń podatkowych dla małych podatników.
Ponadto przedmiotowa zmiana ma również dotyczyć stawki podatku CIT dla osób, które dopiero rozpoczynają działalność ? wtedy niższa stawka dotyczyć ma roku, w którym rozpoczęta została działalność gospodarcza. Preferencja nie będzie przysługiwać podatnikom, którzy powstali w efekcie różnego rodzaju operacji restrukturyzacyjnych (np. przekształcenia, połączenia lub podziału podatników ? z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę). Takie obostrzenie ma uniemożliwić wykorzystywanie nowych regulacji dla dokonywania procesu optymalizacji podatkowej.
Według danych Ministerstwa Finansów, z niższej stawki CIT może w sumie skorzystać ok. 400 tys. podatników, czyli mniej więcej 90 proc. podatników tego podatku. Szacuje się, że zmiany mają skutkować spadkiem wpływów budżetowych państwa o ok. 270 mln zł w skali roku.

Piotr Zyśk
Młodszy konsultant podatkowy
piotr.zysk@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60

 

Źródło: http://www.isp-modzelewski.pl/component/content/article?id=782&start=8