W ramach obowiązującej od dnia 1 stycznia 2021 r. nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono obowiązek sporządzania tzw. strategii podatkowej.
Zgodnie z ustawą do przygotowywania i upubliczniania informacji dotyczącej realizowanej strategii podatkowej są zobowiązane następujące podmioty:
- podatnicy o przychodach w roku podatkowym powyżej 50 mln EUR;
- podatkowe grupy kapitałowe (bez względu na wielkość przychodów);
W przypadku grup kapitałowych strategia podatkowa musi uwzględniać zarówno grupę, jak i wszystkie spółki wchodzące w skład grupy.
Sprawozdanie z realizacji strategii podatkowej należy sporządzić w języku polskim oraz opublikować na stronie internetowej podatnika lub na stronie internetowej podmiotu powiązanego (jeśli podmiot nie posiada własnej strony www). Jednocześnie informację o opublikowaniu strategii należy przekazać do naczelnika urzędu skarbowego.
Publikacja sprawozdania z realizacji strategii podatkowej powinna nastąpić w terminie 12 miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Zgodnie z wykładnią MF, oraz przy jednoczesnym braku jednoznacznych przepisów przejściowych, pierwsza informacja będzie dotyczyła strategii za 2020 r., a podatnicy, u których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, będą musieli ją opublikować do 31 grudnia 2021 r.
Przepisy nie określają zamkniętego katalogu danych, które mają być przekazywane w ramach publikowanej przez podatnika informacji o realizowanej strategii podatkowej. Wskazuje się jedynie, że w szczególności powinny to być:
- informacje o stosowanych przez podatnika procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego zapewniających ich prawidłowe wykonanie i dobrowolnych formach współpracy z organami KAS,
- informacje odnośnie realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych na terytorium RP wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi KAS informacji o schematach podatkowych uwzględniających podział na podatki, których dotyczą,
- informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów, w tym niebędącymi polskimi rezydentami podatkowymi,
- informacje o planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych lub podmiotów powiązanych. W tym zakresie, jak wynika z uzasadnienia projektu, wskazane powinny zostać przez podatnika informacje o łączeniu spółek, przekształceniu spółki w inną spółkę, wniesieniu wkładu do spółki w postaci przedsiębiorstwa spółki lub jego zorganizowanej części (w tym w ramach podziału spółki) oraz wymianie udziałów,
- informacje o złożonych przez podatnika wnioskach o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, interpretacji przepisów prawa podatkowego, wiążącej informacji stawkowej oraz wiążącej informacji akcyzowej,
- informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.
Zakres ujawnianych informacji powinien uwzględniać charakter, rodzaj i rozmiar prowadzonej działalności. Oznacza to, że może on zostać uzupełniony przez podatnika o informacje, które z jego perspektywy są istotne z uwagi np. na: charakter, rodzaj i rozmiar prowadzonej działalności.
W przypadku, gdy podatnik nie poda do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej podlegać będzie karze pieniężnej w wysokości do 250 000 zł.
Pobierz szczegółowe informacje (PDF)